Децентралізація на власному досвіді: в яких регіонах найбільш позитивно оцінюють реформу?

Ставлення до запровадження реформи децентралізації тримає позитивну тенденцію і більшість опитаних все ж підтримує реформу, такі дані Моніторингу сприйняття прогресу реформ, який проводить Kantar TNS для Національної ради реформ.

Так, згідно даних березня, більше половини опитаних (55%) підтримують впровадження децентралізації, 15% — не підтримують. Значуще зменшилась частка тих, хто повністю підтримує децентралізацію (18%).

mal1

Регіональний розподіл прихильників децентралізації загалом  свідчить про те, що досвід утворення об’єднаних територіальних громад (ОТГ) позитивно впливає й на сприйняття реформи загалом. Є області в яких ці процеси проходять активно: Тернопільська (36 ОТГ), Дніпропетровська (34 ОТГ), Житомирська (32 ОТГ) та Хмельницька (26 ОТГ). Але є регіони, в яких ці процеси йдуть дуже повільно. Самим яскравими прикладами таких недопустимо повільних процесів є Київська (2 ОТГ), Закарпатська (3 ОТГ), Харківська (4 ОТГ).

Найбільше прихильників децентралізації у Західному регіоні, так само як і утворених ОТГ. Така тенденція розповсюджується на всю Україну — перші три регіони з найбільшою кількістю позитивних оцінок децентралізації, це ТОП 3 регіони за кількістю ОТГ.

mal2

Не високі темпи створення ОТГ коментує Олена Сімоненко, керівник офісу секторальної децентралізації: «На мій погляд це комплексна проблема, по–перше, як завжди включається політичний та олігархічний важелі. Місцевим елітам, що сьогодні контролюють сільські та районні ради дуже не хочеться втрачати свої важелі впливу, адже при об’єднанні створюються ради об’єднаних територіальних громад, а тут вже важче домовлятись, бо люди, що мешкають в громадах вимагають швидких та позитивних змін на користь громад, а не особистостей.

По-друге, багато років поспіль влада привчала людей бути пасивними, бо так легше керувати з вигодою для себе, тому сьогодні люди мають отримати потужний поштовх від реальних позитивних прикладів для того, щоб повірити в реформу і піти за нею.

По-третє, в нас в країні величезна кількість ЗМІ, включаючи центральні телеканали, що могли би бути потужними двигунами реформи в частині комунікації переваг вад децентралізації, але нажаль, практично всі з них приватні, і у держави не має можливості  фінансувати кампанії на підтримку цієї важливої реформи, яка дає можливість простим людям отримувати вже сьогодні нову якість доріг, лікарень, шкіл, адміністративних та соціальних послуг.»


Проект «Моніторинг сприйняття прогресу реформ» був ініційований проектним офісом Національної ради реформ у вересні 2015 року з метою більш повного відображення прогресу реформ. Відповідно до концепції проекту вимірювання громадської думки по загальних запитаннях довіри до органів влади, поінформованості та помітності прогресу реформ здійснюється щомісячно. Крім того, кожного місяця відбувається більш глибоке опитування респондентів по трьох з вісімнадцяти пріоритетних реформах.

Опитування проводилось методом он-лайн опитування з 24.03.2017 по 31.03.2017. Географія дослідження — вся Україна (крім АРК), міське населення, чоловіки і жінки у віці 18-55 років. Вибірка 1000 респондентів, квотна за статтю, віком, регіоном і розміром населеного пункту.