Гендерні стереотипи та уявлення про гендерну дискримінацію онлайн-користувачів України

За даними досліджень Kantar TNS Online Track, половина опитаних згодна, що для сучасної реклами в цілому характерно стереотипне зображення жінок і чоловіків (50%). Такі дані оприлюднила Світлана Хобта на Міжнародному форумі «РЕКЛАМА ХХІ Сторіччя. Стандарти  недискримінаційної реклами».

Старший менеджер проектів з кількісних досліджень Kantar TNS в Україні Світлана Хобта зауважила, що 8% опитаних не згодні з  тим, для сучасної реклами в цілому характерно стереотипне зображення жінок і чоловіків. Нейтральну позицію займають 22%, ще 20% важко відповісти на запитання.

Гендерні стереотипи та уявлення про гендерну дискримінацію онлайн-користувачів України KANTAR TNS

Цікаво, що сексизм в сучасній рекламі помічають близько чверті респондентів (26%). 36% не помічають, 38% важко відповісти. Серед тих, хто помічає сексизм у рекламі 44% вважають, що його прояви характерні переважно стосовно жінок, 5% — чоловіків, 45% — як жінок, так і чоловіків у рівній мірі. 6% було важко відповісти на запитання.

Третина опитаних жінок і чверть чоловіків вважають, що в Україні існує гендерна дискримінація. Так частка залишається стабільною у порівнянні з січнем 2017 року.

Гендерні стереотипи та уявлення про гендерну дискримінацію онлайн-користувачів України KANTAR TNS

Чоловіки, на відміну від жінок, згодні з фактом існуванням дискримінації в країні значно рідше (26% проти 35% серед жінок).

Дослідження показало, що у порівнянні з січнем 2017 частка жінок, які особисто стикались з проявними гендерної дискримінації зменшилась (з 31% у січні 2017 року до 24% у вересні 2018 року). Серед чоловіків досвід стикання з цією проблемою не змінився (13% у січні 2017 року проти 15% у вересні 2018 року). Як і минулого року, переважна  більшість чоловіків не мали досвіду стикання з гендерною нерівністю (70%). Гендерні стереотипи та уявлення про гендерну дискримінацію онлайн-користувачів України KANTAR TNS

В цілому жінки й чоловіки поділяю традиційні гендерні стереотипи. Наприклад, жінки стосовно себе поєднують традиційні гендерні уявлення про жінок (вірність, дбайливість, ощадливість) з такими рисами як волелюбність і цілеспрямованість. Гендерні стереотипи щодо професійної діяльності у чоловіків і жінок майже не відрізняються.

Гендерні стереотипи та уявлення про гендерну дискримінацію онлайн-користувачів України KANTAR TNS

Якщо говорити про якості, що асоціюються з жінками та з чоловіками, то жінки й чоловіки пов’язують різні якості з протилежною статтю: характеристики, які асоціюються з жінками, не асоціюються з чоловіками і навпаки.

Гендерна згода (більше ніж 70% для кожної статі) щодо асоціацій існує відносно таких якостей як агресія, владність, сила, невірність, логічність – вважається, що це переважно чоловічі якості, та доброта, слабкість, імпульсивність, інтуїтивність, вірність – ці якості, і у чоловіків, і у жінок, частіше асоціюються з жінками.Гендерні стереотипи та уявлення про гендерну дискримінацію онлайн-користувачів України KANTAR TNS

Географія — міське населення з усієї України (окрім Криму та зони АТО). Цільова аудиторія — жінки та чоловіки 18-55 р. Вибірка 1000 респондентів, квотна за статтю, віком, регіоном і розміром населеного пункту.