Марина Костроміна прокоментувала наймасштабніший екзит-пол в Україні

Важливо розуміти, що не Центральна виборча комісія перевіряє точність екзит-полу, а навпаки, екзит-поли перевіряють роботу ЦВК.

Екзит-пол (буквально означає опитування на виході) – це процедура опитування громадян, яка проводитися соціологічними службами на виході з виборчих дільниць після голосування. Основні завдання – отримання можливості оперативного прогнозу результату виборів і накопичення статистичних даних про електорат. Вперше застосована в 1967 році в США.

Це міжнародна практика, яка реалізовуєтеся у всьому світі практично за єдиною методологією.

Kantar TNS в Україні проводить екзит-поли починаючи з 2004 року. В рамках одного виборчого процесу ми проводили кілька екзит-полів, як регіональних, так і національних. Нині також не залишилися осторонь.

Про екзит-пол, який став наймасштабнішим в Україні говорили з Мариною Костроміною, Аккаунт директором Kantar в Україні. 

KANTAR_ Марина Костроміна

У чому фішка екзит-полу, який був проведений цього разу? 

- Цього разу наш екзит-пол був одним з найбільших: 600 дільниць, кількість опитаних – 20 000. Для надійності даних екзит-полів кількість опитаних людей має ключове значення – чим більше опитаних, тим вища точність. За процедурою ніяких фішок немає й бути не може. Бо чим точніше дотримується класична методологія, тим точнішими будуть результати. Наша фішечка в тому, що ніяких фішечок немає J Найголовніше – правильно розрахувати вибірку та якісно виконати польові роботи. Ми дотрималися всіх методологічних вимог: наші результати на одному рівні з двома іншими конкурентними екзит-полами, що говорить про високий показник точності дослідження та якість вітчизняної соціології як галузі в цілому.

Чи може екзит-пол «помилятися»?

- Важливо розуміти, що не Центральна виборча комісія перевіряє точність екзит-полу, а навпаки, екзит-поли перевіряють роботу ЦВК. Було проведено декілька екзит-полів, результати яких є дуже близькими між собою. Можна стверджувати, що дані цих екзит-полів показують голосування українців. Конкурентні організації, так би мовити, перевірили один одного. Цей рік відзначився тим, що практично всі опитування на виході проводилися в консорціумах (2-4 організації працювали над одним проектом). Фактично, всі ключові дослідні організації України були долучені до проведення екзит-полів. Сумніватися в результатах не варто.

Як може бути правдою, якщо «мене не запитали на виході»? 

- Для того, щоб перевірити чи смачний борщ, не потрібно з’їдати всю каструлю. Потрібно правильно перемішати борщ і зачерпнути одну ложку. Це те, що ми робимо з вибіркою. Ми дуже точно відбираємо людей. Вони відбираються таким чином, щоб репрезентувати всю генеральну сукупність – всіх виборців України. Звичайно, ми не опитуємо всіх українців. Але при опитуванні 20 000 чоловік похибка вибірки — 0,7%. Точність даних при цьому є дуже високою. Анкета була дуже короткою. Інтерв’ю відбувалося миттєво, щоб нікого не затримати. Ми проводили контроль по всій Україні: відвідували дільниці й спостерігали за процесом, дивилися за дотриманням процедури, контролювали чи правильно розраховувався крок, тощо. Замовник робив репортажну зйомку про хід опитувань. Ми з усією впевненістю стверджуємо, що все пройшло відповідно до процедури з високою точністю для такої кількості людей.

Що запам’яталося саме на цих виборах?

- Вибори президента цьогоріч стали рекордсменами за кількістю чорного піару. Ми побоювалися, що люди не будуть говорити про свій вибір, будуть ухилятися від відповіді, комплекcувати через свій вибір. Але відмов не було багато. Судячи з результатів, ніхто з кандидатів не отримав у опитуванні занижених оцінок через острах громадян.

Чи буде Kantar проводити екзит-пол у другому турі виборів?

- Так, ми готуємося проводити опитування на виході 21 квітня.