Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні (1 хвиля 2021)

В Україні вчергове рекордно зріс рівень торгівлі нелегальною продукцією.

Про це свідчать дані проєкту Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні, що проводить Kantar Україна на замовлення провідних вітчизняних виробників тютюнових виробів, які входять у ТОП-10 платників податків в Україні.

В лютому 2021, з урахуванням нелегальної продукції підконтрольних територій Донецької та Луганської областей, загальний рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні сягнув 12.8%. Це зростання обумовлене переважно зростанням — до 6,9% — рівня продукції маркованої Duty Free або для експорту, яка нелегально продається в Україні.

«За результатами дослідження ми бачимо, що рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні продовжує зростати, і на початку 2021 року сягнув рекордних значень з початку дослідження в 2011 році», — зазначила Тетяна Свердлик, аналітикиня Kantar Україна.

Втрати державного бюджету від несплачених податків у 2021 році оцінюються на рівні 11,8 мільярди гривень.

62% продукції маркованої Duty Free або для експорту, яка нелегально реалізується в Україні, має позначку виробництва на Винниківській тютюновій фабриці. Найбільш поширеними марками цієї групи нелегальної продукції є Compliment (з маркуванням Duty Free) – 50%, а також Marshall, Jin Ling, Marvel, Urta, загальна частка яких складає 84%.

Серед контрабанди, 42% — це продукція Гродненської тютюнової фабрики, 20% — продукція фабрик Молдови. Найбільш поширеними марками є Credo, Queen, Ritm, Oris, NZ, Armeyskiye (Молдова).

Традиційно, більша частина (63%) нелегальної продукції розповсюджується в 6-ти областях України. Найбільше – в Харківській області.

Продовжує зростати частка нелегальної продукції, яка реалізується через легальні канали торгівлі. У лютому 65% нелегальної продукції розповсюджувалося через магазини та кіоски.

Kantar_AIT_Інфографіка_лютий 2021

Ознайомитися зі звітом: Kantar_AIT_Feb’21_industry_media_Ukr-part

Інфографіка: Kantar_Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами_Інфографіка_лютий 2021

Структура дослідження: 3300 курців, старші за 18,5 років, 4 рази на рік. інтерв’ювання,  отримання пачок, дослідження пачок, виявлення нелегальних пачок.


З 2021 року географія  дослідження розширена та охоплює також підконтрольні території Луганської та Донецької областей.

Вибірка збільшена до 3300 інтерв’ю за хвилю.

Виділена ще одна група нелегальної продукції, яка об’єднує продукцію з маркуванням Duty Free або для експорту, але нелегально продається в Україні.

Таким чином, зараз ми аналізуємо три категорії нелегальної продукції:

  • Підроблена продукція
  • Контрабанда
  • Продукція, яка маркована Duty Free або для експорту, але нелегально реалізується в Україні