Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні (2 хвиля 2020)

В Україні зростає рівень торгівлі підробною тютюновою продукцією.

У першій половині 2020 року рівень контрафакту сягнув 1,2% від усієї тютюнової продукції, що є найбільшим показником за останні 6 років. Про це свідчать дані проекту Моніторингу нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні, що проводить Kantar Україна на замовлення провідних вітчизняних виробників тютюнових виробів, які входять у топ-10 платників податків в Україні.

За оцінками експертів Kantar сума неотриманих податків до бюджету України у 2020 році — 4 092 400 000 грн. Понад 2,6 млрд. шт. сигарет розповсюджується саме на чорному ринку.

У 2020 році рівень нелегально ввезеної продукції (контабанди) знизився до 4.2%, але рівень контрафакту продовжує суттєво зростати. Протягом першої половини 2020 року 43% від усієї нелегально ввезеної продукції надійшло з невизначених країн, а частка контрафактних марок різко зросла до 23%.

«Ще однією особливістю 2020 є те, що частка контрабанди яка прибуває із Білорусі збільшилась до 17%. Це також є одним з рекордів за останні роки», — зазначила Ольга Чернюшок, аналітикиня Kantar Україна.

Найбільш поширеними нелегальними марками сигарет на ринку України є Compliment з маркуванням Duty Free, а також Jin Ling, NZ, Marvel, Credo та Fest, частка яких складає 58% у структурі нелегально ввезеної продукції.

Нелегальна продукція переважно розповсюджується у 6-ти областях України: Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській, Хмельницькій  та Чернівецький. Найбільший внесок у продаж нелегальної продукції приходиться на Харківську область, де продається 23% від всього обсягу нелегальної продукції.

Вуличні торговці, магазини, відкриті ринки та кіоски виступають основними каналами поширення нелегальної продукції в Україні. Понад 75% контрабанди та підробки поширюється саме через вуличних торговців, магазини та відкриті ринки.

Kantar_Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні_2 хвиля

Ознайомитися зі звітом: Kantar_AIT_w46_industry_media_Ukr part

Структура дослідження: 3000 курців,  старші за 18,5 років. 6 разів на рік. інтерв’ювання,  отримання пачок, дослідження пачок, виявлення нелегальних пачок.