Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні (2 хвиля 2021)

В Україні зафіксовано максимальний за останні 10 років рівень торгівлі нелегальною тютюновою продукцією.

Про це свідчать дані проєкту Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні, що проводить Kantar Україна, починаючи з 2011 року.

Середньорічний загальний рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні в 2021 році становить 14.4%. Відбувається зростання рівня як підробленої продукції до 5%, так і продукції маркованої для Duty Free або для експорту, яка нелегально продається в Україні — до 7.6%. Водночас рівень контрабанди знизився до 1.7%.

Розглядаючи динаміку нелегальної торгівлі в окремі періоди 2020-2021 років, слід зазначити, що починаючи з середини 2020 року спостерігається постійне зростання рівня нелегальної продукції, який за травневими даними сягнув 15,9%.

При таких обсягах торгівлі нелегальною продукцією втрати державного бюджету від несплачених податків у 2021 році оцінюються в 13,2 мільярда гривень. Понад 7 млрд шт. сигарет розповсюджується саме на чорному ринку.

«Крім чергового зростання рівня нелегальної тютюнової продукції, ще однією особливістю  2021 є те, що відбувається зміна каналів розповсюдження нелегальної продукції. У 2021 році через кіоски та магазини реалізується втричі більше нелегальної тютюнової продукції, аніж у 2020 році» - зазначила Тетяна Свердлик, аналітикиня Kantar Україна.

62% продукції маркованої для Duty Free або для експорту, яка нелегально реалізується в Україні, має позначку виробництва на Винниківській тютюновій фабриці. Найбільш поширеними марками цієї групи нелегальної продукції є Compliment (з маркуванням для Duty Free) – 47%, а також Marshall, Marvel, Urta, Jin Ling, загальна частка яких складає 84%.

Серед контрабанди на першому місці є продукція тютюнових фабрик Білорусі — 49%.  Найбільш поширеними марками цієї групи є Credo, Fest, Queen, NZ.

62% нелегальної продукції розповсюджується в семи областях України: Одеській (13%), Харківській (13%), Донецькій (10%), Дніпропетровській (8%), Запорізькій (6%), Хмельницькій (6%), Львівській (6%).

Продовжує зростати частка нелегальної продукції, яка реалізується через легальні канали торгівлі. В цілому, 67% загальної нелегальної продукції продається в кіосках та магазинах.

Kantar_Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні_2 хвиля 2021

Ознайомитися зі звітом: Kantar_AIT_May’21_industry_media_ukr part

Інфографіка: Kantar_Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами_Інфографіка_травень 2021

Структура дослідження: 3300 курців, старші за 18,5 років, 4 рази на рік. інтерв’ювання,  отримання пачок, дослідження пачок, виявлення нелегальних пачок.


З 2021 року географія  дослідження розширена та охоплює також підконтрольні території Луганської та Донецької областей.

Вибірка збільшена до 3300 інтерв’ю за хвилю.

Виділена ще одна група нелегальної продукції, яка об’єднує продукцію з маркуванням Duty Free або для експорту, але нелегально реалізується в Україні в звичайній роздрібній торгівлі.

Таким чином, зараз ми аналізуємо три категорії нелегальної продукції:

  • Підроблена продукція,
  • Контрабанда,
  • Продукція, яка маркована Duty Free або для експорту, але нелегально реалізується в Україні.