Річний рівень торгівлі нелегальною тютюновою продукцією в Україні зростає з рекордною швидкістю.
За актуальними даними проєкту Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні, який проводить Kantar Україна від 2011 року, в Україні рекордними темпами зростає рівень торгівлі нелегальною тютюновою продукцією.
Середньорічний загальний рівень нелегальної тютюнової продукції в Україні в 2021 році сягнув позначки 15.7%. До прикладу, у 2020 році цей показник становив 6,9%. Збільшення загального рівня нелегальної продукції відбулося шляхом зростання підробленої продукції (5,3%), а також продукції, що маркована надписом Duty Free та призначена для продажу в зоні безмитної торгівлі або для експорту (8,4%), яка нелегально продається в Україні.
При такому загальному рівні нелегальної продукції на тіньовому ринку в Україні розповсюджується майже 8 мільярдів штук сигарет, а втрати державного бюджету від несплачених податків у 2021 році оцінюються на рівні 14,4 млрд гривень.
Зростання обсягів нелегальної торгівлі тютюновими виробами, яке спостерігається з середини 2020 року, продовжується і дотепер. Так, у серпні 2021 загальний рівень нелегальної продукції сягнув 18,1%.
«За останніми даними, отриманими в серпні 2021 року, рівень нелегальної продукції вдвічі перевищує попередній максимум, зафіксований у 2013 році» — зазначила Тетяна Свердлик, аналітикиня Kantar Україна.
61% продукції, маркованої позначкою Duty Free або призначеної для експорту, яка реалізується в Україні, має напис про те, що виробником є Винниківська тютюнова фабрика. Майже половина цієї групи нелегальної продукції – сигарети Сompliment з маркуванням Duty Free (47%).
Продукція тютюнових фабрик Республіки Білорусь залишається на першому місці серед контрабанди — 44%. Найбільш поширеними марками цієї групи є Credо, NZ, Fest.
Традиційно, лідерами за рівнем розповсюдження нелегальної продукції є 7 областей України, в яких реалізується 62% такої продукції: Харківська (13%), Одеська (13%), Дніпропетровська (11%), Донецька (8%), Львівська (6%), Запорізька (6%), Хмельницька (6%).
У 2021 році реалізація нелегальної тютюнової продукції через кіоски та магазини збільшилась у порівнянні з 2020 роком. За останніми даними 67% нелегальної продукції продається в кіосках і магазинах поряд з легальною продукцією. У 2020 році цей показник був на рівні 52%.
Ознайомитися зі звітом: Kantar_AIT_August’21_industry_media_ukr part
Інфографіка: Kantar_Інфографіка_ Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні_Серпень 2021
Структура дослідження: 3300 курців, старші за 18,5 років, 4 рази на рік. інтерв’ювання, отримання пачок, дослідження пачок, виявлення нелегальних пачок.
З 2021 року географія дослідження розширена та охоплює також підконтрольні території Луганської та Донецької областей.
Вибірка збільшена до 3300 інтерв’ю за хвилю.
Виділена ще одна група нелегальної продукції, яка об’єднує продукцію з маркуванням Duty Free або для експорту, але нелегально реалізується в Україні в звичайній роздрібній торгівлі.
Таким чином, зараз Kantar Україна аналізує три категорії нелегальної продукції:
- Підроблена продукція
- Контрабанда
- Продукція, яка маркована Duty Free або для експорту, але нелегально реалізується в Україні