Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні (4 хвиля 2020)

В Україні рекордно зростає торгівля підробленою продукцією — контрафактом тютюнових виробів.

Про це свідчать дані проєкту Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні, що проводить Kantar Україна на замовлення провідних вітчизняних виробників тютюнових виробів, які входять у ТОП-10 платників податків в Україні.

В цілому, середньозважений рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні у 2020 році становить 6.9%. У 2020 році рівень підробленої продукції суттєво зріс до 2% і досяг максимальних значень з 2014 року, водночас рівень контрабанди та нелегальної продукції, яка немаркована українськими акцизними марками, знизився у порівнянні з 2019 роком (до 5%).

«Слід зазначити, що суттєве (до 10%) зростання рівня нелегальної тютюнової продукції в жовтні 2020 зумовлене переважно зростанням рівня підробленої продукції до 4%», — зазначила Тетяна Свердлик, аналітикиня Kantar Україна.

Втрати державного бюджету від несплачених податків у 2020 році оцінюється на рівні 5,3 мільярди гривень.

У 2020 році 47% продукції, немаркованої українськими акцизними марками та контрабанди має  маркування для магазинів безмитної торгівлі (Duty Free Only).

Розглядаючи структуру нелегальної тютюнової продукції у 2020 році, слід зазначити, що нині зросла часта контрабанди з Білорусі (14%) і Молдови (5%), та значно зріс рівень продукції підробленої в Україні — до 28%.

60% контрабандної та нелегальної продукції, яка немаркована українськими акцизними марками, вироблено на тютюнових фабриках: Львівській, Гродненській та United Tobacco.

Серед нелегальних марок найбільш поширеними є Compliment (з маркуванням Duty Free), а також Marshall, Marvel, Jin Ling, Фест, NZ, та Credo, частка яких складає 63% у структурі нелегальної продукції.

Традиційно більша частина (69%) нелегальної продукції розповсюджується в 6-ти областях України: Харківській, Дніпропетровській, Одеській, Хмельницькій, Запорізькій та Чернівецькій, серед яких на першому місті Харківська область (17%).

Зросла до 52% частка нелегальної продукції, яка реалізується через легальні канали торгівлі – магазини та кіоски.

Kantar_Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами_4 хвиля 2020

 

Ознайомитися зі звітом: Kantar_AIT_w48_industry_media part_ukr

Структура дослідження: 3000 курців, старші за 18,5 років, 4 рази на рік. інтерв’ювання,  отримання пачок, дослідження пачок, виявлення нелегальних пачок.