Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні (4 хвиля 2021)

У 2021 році рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні сягнув рекордних 16,9%

За даними компанії Kantar Україна, у 2021 році рівень нелегальної торгівлі тютюновою продукцією рекордно зріс, сягнувши 16,9%, що вдвічі перевищує попередній максимум, який спостерігався у 2013 році.

Наслідком є втрати бюджету, які оцінюються в 15,5 млрд грн. Обсяг тіньового ринку сигарет в Україні становить майже 8,5 млрд шт.

«Україна вийшла на рекордні показники нелегальної торгівлі тютюновими виробами. Переважно це контрафактна продукція та сигарети, що призначені для Duty Free або експорту. Ми фіксуємо збільшення продажу нелегальних тютюнових виробів через кіоски та магазини, поки що тенденція невтішна. У 2021 році в магазинах і кіосках реалізовано в 3 рази більше нелегальних сигарет у порівнянні з 2020 роком. Станом на кінець 2021 року, 66% нелегальної продукції продавалося в кіосках та магазинах», — зазначила Тетяна Свердлик, аналітикиня Kantar Україна.

Основну частину у структурі нелегальної торгівлі тютюновими виробами становить підроблена продукція (5,6%) та продукція, яка призначена для продажу в зоні безмитної торгівлі (з надписом Duty Free) або для експорту (9%).

62% продукції, маркованої позначкою Duty Free або призначеної для експорту, яка нелегально продається в Україні, має напис про те, що виробником є Винниківська тютюнова  фабрика. Майже половина цієї групи нелегальної продукції – сигарети Сompliment з маркуванням Duty Free (47%).

У структурі контрабандних поставок сигарет в Україну змін не відбулось: на першому місці залишається тютюнова продукція з Білорусі. Найбільш поширеними торгівельними марками є Credо, Fest, NZ.

Традиційно лідерами за рівнем розповсюдження нелегальної продукції є 7 областей України, де реалізується 61% такої продукції: Харківська (13%), Одеська (12%), Дніпропетровська (11%), Донецька (8%), Львівська (6%), Запорізька (6%), Хмельницька (5%).

Kantar_моніторинг нелегальної торгівлі тютюновою продукцією_листопад 2021

Звіт: Kantar_AIT_November’21_w52_industry_Media_Ukr

Структура дослідження: 3300 курців, старші за 18,5 років, 4 рази на рік. інтерв’ювання,  отримання пачок, дослідження пачок, виявлення нелегальних пачок.