Ставлення до допомоги іншим в період пандемії – дослідження Kantar Україна

Третина українців вважають, що можуть розраховувати на допомогу з боку оточення.

Третина українців вважають, що можуть розраховувати на допомогу з боку оточення (35%). Серед них 5% точно впевнені, 30% – швидше впевнені. 61% зазначають, що не можуть розраховувати на допомогу з боку оточення (26% – точно не можуть, 35% – швидше не можуть). Про це свідчать дані дослідження Kantar online TRACK, проведеного 14-28 травня 2020.

Мешканці Заходу частіше за вибірку в цілому зазначають, що можуть розраховувати на допомогу з боку оточення (46%), жителі великих міст – рідше (29%).

Kantar_Впевненість у допомозі з боку оточення

Допомога іншим в період пандемії

Переважна більшість українців вважають, що в першу чергу допомагати людям, які опинилися у складній життєвій ситуації через коронавірус, має влада – виділяючи бюджет, реалізовуючи програми допомоги на державному рівні (78%). 8% вважають, що це мають робити інші люди через приватну ініціативу – збираючи кошти, утворюючи фонди взаємодопомоги тощо.

Kantar_Хто має допомагати під час пандемії

Якщо говорити про те, хто зараз більше допомагає таким людям, ситуація протилежна. Більшість вважають, що цим займаються інші люди через приватну ініціативу (60%). Владу обрали 17% респондентів.

У своїх думках респонденти виявилися солідарними: значущі відмінності у відповідях представників різних соціально-демографічних груп відсутні.

Kantar_Хто насправді допомагає під час пандемії

За словами Світлани Хобти, Керівниці проєкту Kantar online TRACK, результати дослідження свідчать, що українцям властивий ухил до патерналізму.

«Українцям властивий ухил до патерналізму – більшість вважають, що допомагати людям у період пандемії має передусім влада. Однак, на думку опитаних, цим насправді займаються окремі люди за власною ініціативою», — прокоментувала вона.

Половина українців знають друзів, знайомих, які допомагають/допомогли людям, які опинились у складній життєвій ситуації через коронавірус (49%).

Kantar_ знання тих, хто допомагає 

Особиста готовність допомагати іншим

Більшість українців готові купувати продукти, ліки, сплачувати комунальні платежі для інших у період пандемії.

72% готові робити це для людей похилого віку, яким небажано виходити з дому, 62% – для тих, хто перебувають у самоізоляції.

Готовність допомагати людям похилого віку частіше висловлюють респонденти з матеріальним станом вище середнього (80%) та віком 41-55 років (79%). Допомагати людям у самоізоляції частіше готові мешканці Півночі (72%) та опитані віком 41-55 років (69%).

Kantar_ особиста готовність допомогти

Близько третини опитаних готові підвозити інших до місця роботи на власному транспорті: 38% – медиків, 33% – працівників екстрених служб.

Підвозити до місця роботи медиків частіше готові респонденти з доходом понад 10000 грн на особу (46%), працівників екстрених служб (поліція, охорона, комунальні служби) – респонденти з матеріальним станом вище середнього (40%). Чоловіки частіше готові підвозити медиків (47%) і працівників екстрених служб (41%).

Фінансово допомагати тим, хто через коронавірусну ситуацію втратили роботу та джерело матеріального забезпечення, готові 28% респондентів.

Частіше за вибірку в цілому готові допомагати таким людям респонденти з матеріальним станом вище середнього (36%).


 

Опитування репрезентує міське населення України, яке користується Інтернетом у віці 18-55 років за статтю, віком, типом населеного пункту, регіону (проникнення інтернету в цій групі – 84%). Обсяг вибірки 1000 респондентів. Квотна вибірка. Квоти за статтю, віком, регіоном, розміром населеного пункту.

Дата польових робіт: 14-28 травня 2020.

Дослідження проведене за ініціативи та фінансування Kantar Україна.