Українці про День Незалежності України

Для більшості респондентів жити в незалежній державі — означає жити в економічно та політично стабільному суспільстві (59%) та мати можливість працювати з достойною заробітною платою (57%).

Такі дані липневої хвилі Kantar TNS Online Track.

Більше ніж половина опитаних респондентів також зазначили, що жити в незалежній країні для них означає: пишатися своєю країною, її історією та сучасністю (54%), мати можливість жити в достойних умовах (52%), відчувати гарантовану безпеку (51%), а також відчувати соціальну захищеність (50%).

Життя в незалежній державі

Мешканці Центрального регіону, частіше за вибірку в цілому, зазначають, що для них життя в незалежній країні є відчуттям гарантованої безпеки (61%). Чоловіки частіше за жінок стверджують, що життя в незалежній країні — це відчуття свободи, можливостей (49% проти 38%) та громадянська ідентифікація (51% проти 37%).

У порівнянні з минулим роком, суттєво зменшилась частка тих, хто вважає, що життя в незалежній країні пов’язано із відчуттям гарантованої  безпеки (51% проти 56%).


Серед найбільш важливих подій для становлення незалежності Української держави опитані респонденти назвали: Акт проголошення незалежності (54%), ухвалення Конституції (45%) та референдум щодо проголошення незалежності України (39%). В значно меншій мірі до важливих подій також відносять Революцію Гідності (19%), введення гривні (17%), підписання безвізового режиму з ЄС (14%) та війну з Росією (14%).

Найважливіші події для становлення незалежності України

Показово, що визначення ключових подій респондентами порівняно з минулим роком є сталим.

У Центрі, частіше за вибірку в цілому, найважливішою подією для української державності називали Акт проголошення незалежності (66%), на  Заході —  Акт проголошення незалежності (63%), референдум про незалежність (48%) та Революцією Гідності (26%), на Сході — введення гривні (22%), а на Півдні — Біловезькі угоди (12%).

У порівнянні з минулим роком значно зменшилась кількість тих, хто вважає, що Біловезькі угоди були важливою подією для становлення української незалежності (з 12% до 6%), та значно збільшилась кількість тих, кому важко було відповісти на запитання (з 5% до 12%).


Більшість респондентів відзначає День Незалежності України (60%), з них третина відзначає свято кожного року. Цей день не є святковим для 14% опитаних.

День Незалежності України, передусім, — це нагода провести час з родиною. В цей день респонденти планують зустрітися з друзями, відпочити на природі, погуляти містом та відвідати святкові концерти.

Святкування Дня Незалежності

На Заході (43%) це свято відзначають частіше за вибірку в цілому, тоді як на Півдні (24%) частіше не вважають його святковим.

Мешканці Центрального регіону (39%) частіше відзначають 24 серпня не кожного року, а іноді, час від часу.

Серед молоді (18-29 років) кількість тих, хто відзначає День Незалежності кожного року є значно нижчою, його відзначають лише 28%.

Внутрішньо переміщені особи частіше за опитаних респондентів в цілому називають свято дуже важливим для себе (52%).

У порівнянні з минулим роком, суттєвих змін у настановах щодо до Дня Незалежності не спостерігається.

24 серпня українці зазвичай святкують: у родинному колі (48%), разом із друзями (31%), на природі (30%), прогулюючись містом (28%) та слухаючи святковий концерт (23%), 16% вдягають у цей день вишиванку (або іншу українську символіку).

Жителі Західного регіону, частіше за вибірку в цілому, 24 серпня планують послухати святковий концерт (30%), вдягнути вишиванку (28%) та взяти участь у міських ініціативах (21%), жителі Центру – взяти участь в міських ініціативах (22%) та попрацювати на присадибній ділянці (14%).

Серед жителів Південного регіону частіше не відзначають цей день жодним чином (18%). Жителі Сходу рідше мають намір вдягнути вишиванку (9%), а жителі Києва – прийти на вуличні концерти (15%).

Молодь (18-29 років) частіше зазвичай святкує цей день із друзями (40%) та на природі (37%). Старша вікова категорія респондентів (41-55 років) рідше слухають святковий концерт (18%), беруть участь в спортивних подіях (1%) та проводять час разом з друзями (23%).

У порівнянні з минулим роком, зменшилась кількість тих, хто святкує День Незалежності разом із друзями (з 36% до 31%), та тих, хто слухає святковий концерт (з 27% до 23%).


Kantar TNS Online Track – проект, започаткований у 2014 році за ініціативи та фінансування Kantar Україна для щомісячного вимірювання та аналізу громадської думки щодо головних подій України. Отримані дані на регулярній основі забезпечують інформацією виробників, медіа та різні інститути країни.

Опитування репрезентує міське населення України, яке користується Інтернетом, у віці 18-55 років за статтю, віком, типом населеного пункту, регіоном (проникнення інтернету в цій групі – 84%). Обсяг вибірки 1000 респондентів.