Українці про рік президентства Володимира Зеленського — дослідження Kantar Україна

55% респондентів вважають передвиборчу програму В. Зеленського невиконаною.

Близько четвертої частини українців задоволені діяльністю президента України В. Зеленського (26%). Стільки ж займають нейтральну позицію (24%). Незадоволених – половина (50%).

Молодь частіше задоволена (34%), представники старшої вікової групи – незадоволені (58%).

Разом із задоволеністю діяльністю В. Зеленського пов’язане сприйняття ситуації в країні. Задоволені частіше відповідають, що події в Україні йдуть у правильному напрямку (52% проти 18% по вибірці в цілому), а політична ситуація в країні стабільна (7% проти 2%) або невизначена (47% проти 37%). Тоді як незадоволені діяльністю В. Зеленського частіше зазначають, що події в Україні йдуть у неправильному напрямку (75% проти 48% по вибірці в цілому), а політична ситуація в Україні вибухонебезпечна (28% проти 16%).

Kantar_Задоволеність діяльністю президента України В. Зеленського

Наприкінці першого року правління задоволеність діяльністю президента В. Зеленського мало відрізняється від задоволеності президентом П. Порошенком.

Початок президенства В. Зеленського відрізнявся високими очікуваннями, тому рівень задоволеності його роботою у перші місяці був вищим за середній. Лояльності вистачило на чотири місяці, а потім, з жовтня 2019, почався спад. Зниження показника продовжилося і надалі, особливо у лютому 2020. Наразі значення Індексу є нижчим за середнє і на 16,4 пункти нижчим за значення показника на початок каденції.

П. Порошенко починав з нижчими показниками, які постійно зменшувалися. За рік значення Індексу зменшилось на 14,7 пунктів

Перший рік президента В. Зеленського оцінено краще за перший рік П. Порошенка. Попри більш позитивний старт В. Зеленського, на кінець першого року обидва президенти отримали схожу оцінку – вона нижче середнього і відрізняється на 4,9 пунктів Індексу (для порівняння різниця Індексу на екваторі каденцій – 11,4, на 3 місяці – 16,6)

Після першого місяця роботи П. Порошенка думки українців розділилися: частина була задоволеною його діяльністю, частина – ні (37% та 36% відповідно). Через рік кількість незадоволених перевищила кількість задоволених у понад три рази (55% проти 16%).

Після першого місяця роботи В. Зеленського кількість задоволених була більшою за кількість незадоволених (40% проти 25%), проте через рік ситуація стала протилежною (наразі 48% незадоволені та 24% – задоволені).

Kantar_Задоволеність діяльністю П. Порошенка та В. Зеленського

Наразі в українців немає однозначного бачення найуспішнішого у проведенні реформ президента України.

Найбільшу підтримку мають П. Порошенко (25%), В, Зеленський та Л. Кучма (по 24%). На другому місці – В. Янукович та Л. Кравчук (по 10%). Найменша підтримка – у В. Ющенка (6%). У порівнянні з минулим роком зменшилася частка тих, хто вважають найуспішнішим П. Порошенка (-13%), Л. Кучму (-6%) та Л. Кравчука (-4%).

П. Порошенка частіше визнають найуспішнішим на Заході України (40%), Л. Кучму – на Півночі (34%), В. Януковича – на Сході (15%). П. Порошенка частіше підтримують респонденти з матеріальним становищем вище середнього (31%), Л. Кравчука – респонденти з доходом до 3000 грн на особу (15%).

Задоволені діяльністю В. Зеленського частіше визнають його найуспішнішим президентом (56%), незадоволені ним частіше надають перевагу П. Порошенку (42%).

Kantar_Найуспішніший у проведенні реформ президент України

Перший рік президенства В. Зеленського респонденти оцінюють здебільшого негативно: 55% вважають передвиборчу програму В. Зеленського невиконаною та 35% зазначають, що перший рік президенства В. Зеленського приніс зміни на гірше.

Представники старшої вікової групи та чоловіки частіше оцінюють виконання В. Зеленським передвиборчої програми негативно (62% та 61% відповідно). Позитивні оцінки частіше ставить молодь (22% проти 15% по вибірці в цілому).

Мешканці Півночі та представники старшої вікової групи частіше вказують, що перший рік президентства В. Зеленського приніс зміни на гірше (47% та 42% відповідно). Тоді як молодь частіше говорить про зміни на краще (29% проти 22% по вибірці в цілому).

Оцінка першого року президентства В. Зеленського

58% опитаних не змогли назвати досягнення В. Зеленського за перший рік президентства.

Респондентам було складно назвати досягнення В. Зеленського: 33% завагалися з відповіддю, 25% вказали, що досягнень немає. Серед досягнень найчастіше називали повернення полонених (12%), зняття недоторканності (4%), кадрові оновлення, реформування ринку землі (по 3%) та інші.

Задоволені діяльністю президента В. Зеленського респонденти частіше називають його досягнення, наприклад, повернення полонених (21%), кадрові оновлення (8%), і рідше відповідають, що досягнень немає (2%). Незадоволені досягнення називають рідше, майже половина (47%) відповідають, що досягнень немає.

Kantar_Досягнення В. Зеленського за перший рік президентства

Третина респондентів не змогли назвати поразки В. Зеленського за перший рік президентства (33%). Всю діяльність поразкою назвали 9%, 2% зазначили, що поразки відсутні. Як про найбільші поразки В. Зеленського найчастіше згадано про продовження військових дій (11%), невдалу кадрову політику та бездіяльність у боротьбі з корупцією (по 10%).

Задоволені діяльністю В. Зеленського частіше називали як поразку бездіяльність у боротьбі з корупцією (15%), а також частіше відповідали, що поразок немає (7%).

Незадоволені частіше вказували на особисту некомпетентність В. Зеленського (7% проти 4% по вибірці в цілому) та вважають всю діяльність поразкою (19%).

Kantar_Поразки В. Зеленського за перший рік президентства

Загалом оцінки зрушень у різних напрямках реформування та державних перетворень за останній рік є низькими. Середня оцінка виконання В. Зеленським передвиборчої програми становить 2,32, що є ближчим до негативного полюсу оцінки.

Kantar_Оцінка напрямків діяльності за останній рік

Більшими або близькими до нейтрального значення (2,5) є оцінки лише за трьома напрямками – це комп’ютеризація публічних процесів, розвиток електронних послуг (2,94), зняття недоторканності з Президента, депутатів та суддів (2,62) та будівництво доріг (2,5). Прогрес у цих напрямках вбачають 36%, 28% та 20% опитаних відповідно.

Kantar_Найбільш успішні зрушення у реформуванні та державних перетвореннях за останній рік

Вищими є оцінки молоді, нижчими – представників старшої вікової групи та респондентів з низьким матеріальним становищем.

Задоволені діяльністю В. Зеленського респонденти та нейтральні оцінюють різні напрямки реформування та державних перетворень вище, незадоволені – нижче.

KantarОцінка напрямків діяльності за останній рікKantar_Оцінка напрямків діяльності за останній рік_негатив


Опитування репрезентує міське населення України, яке користується Інтернетом у віці 18-55 років за статтю, віком, типом населеного пункту, регіону (проникнення інтернету в цій групі – 84%). Обсяг вибірки 1000 респондентів.

Дата польових робіт: 14-28 травня 2020 року. Квотна вибріка. 

Дослідження проведе за ініціативи та фінансування Kantar Україна.