Українці про енергетичну реформу та комунальні платежі

Населення мало розуміє реформування енергетичного сектору та не пов’язує з цим покращення свого життя.

У квітні закінчився опалювальний сезон і населення може зітхнути з полегшенням з приводу оплати комунальних платежів, бо на початку опалювального сезону менше третини (30%) учасників дослідження Kantar TNS Online Track мали впевненість у власній спроможності оплачувати комунальні рахунки.

«Загалом респонденти не розуміються у змінах, що відбуваються в енергетичній системі та не пов’язують з ними поліпшення свого життя», — зауважує Світлана Хобта, керівник проекту  Kantar TNS Online Track.

Так на листопад 2018 року 44% опитаних відповіли, що не розуміється на завданнях реформи енергетичного сектору. Понад третини опитаних вказали на часткове розуміння реформи. Про добру обізнаність щодо реформування галузі заявили 19% респондентів.

Тільки 12% опитаних вважали, що  реформа покращить їх життя. В протилежному  були впевнені більше третини респондентів. Приблизно стільки ж вагалися з відповіддю, а 15% відповіли, що не в курсі цієї реформи взагалі.

Мешканці Центрального регіону, молодь та жінки значущо частіше вказували, що зовсім не обізнані з сутністю реформи (23%, 23% та 20% відповідно).

 kantar_ Реформа_енергетичного_сектору_в_Україні_2019

За словами Світлани Хобти, до нерозуміння й дефіциту позитивних очікувань додається слабке відчуття динаміки у реформуванні.

Згідно з даними березня 2019 року, половина респондентів вважають, що в енергетичній системі України зміни відсутні (28% респондентів вважають, що їх майже немає, 25% – що їх немає зовсім). Протилежну думку висловили близько третини респондентів (31%). 16% не змогли дати оцінку динаміці змін у галузі.

Серед респондентів, які змогли оцінити динаміку в реформуванні енергетичної системи (тобто окрім тих, кому важко було відповісти на запитання), не відчуває змін більше ніж половина опитаних (63%), а протилежної думки 37% респондентів.

Якщо порівнювати з минулим роком оцінка динаміки в реформуванні енергетичного сектору  зросла. 37% у поточній хвилі проти 32%  хвилі березня минулого року. Протягом року оцінка темпів проведення енергетичної реформи не змінювалась й не перевищувала середнього рівня. Тільки у серпні 2018 було зафіксовано позитивну динаміку.

«Дослідження показує, що поінформованість про прогрес реформи є відносно високою — реформа входить у ТОП-10.  За рівнем поінформованості енергетична реформа на одному рівні з реформою децентралізації  та просуванням інтересів України у світі», — зазначає експерт.

Близько чверті опитаних (23%) чули або читали про прогрес у реформуванні енергетичної системи у ЗМІ.

Молодь гірше за вибірку в цілому обізнана з прогресом реформування в енергетичній системі (про реформу чули або читали лише 15% респондентів у віці 18-29 років).

За словами Світлани,  реформування енергетичного сектору лишається для населення незрозумілим і непов’язаним з покращенням життя явищем. Попри обізнаність у змінах в енергетичній системі, українці не відчувають динаміки у реформуванні.

ОЗНАЙОМИТИСЯ З ПОВНИМ ЗВІТОМ. Kantar_TNS_Online_Track_ Українці про реформу енергетичного сектору


Дизайн дослідження: Географія — міське населення з усієї України (окрім Криму та зони АТО). Цільова аудиторія — жінки та чоловіки 18-55 р. Вибірка 1000 респондентів, квотна за статтю, віком, регіоном і розміром населеного пункту.

Дослідження проходило:

10`18 хвиля: 24.10.2018-31.10.2018

03`19 хвиля: 18.03.2019-27.03.2019